3S 25A BMS Circuit Li-ion Battery Charging Protection 3SJH25A-C In Pakistan
₨325
This Battery BMS 3S 12V 25A Charger 18650 BMS Lithium battery protection board.It is use to protect the battery to prevent the battery from being over-discharged or over-charged during use, resulting in battery damage.
Specification And Feature of 3S 25A BMS Battery Charging Protection For 18650 Cell:
- Overcharge voltage range:Â 4.25-4.35v + 0.05v.
- Overdischarge voltage range:Â 2.3-2.7v + 0.05v.
- Operating current: 0 – 25A.
- Operating temperature: -40 – +50℃.
- Instantaneous current: 35 – 40A.
- Storage condition: -40 – +80℃.
- Quiescent current:Â less than 30uA.
- Balance current: about 40 – 50mA.
- Effective life:Â more than 30000 hours.
- Internal resistance:Â less than 100m ohm.
- Short-circuit protection:Â protection, delayed self recovery.
- Length (mm):56.5
- Width (mm):45
- Height (mm):4
Package Include:
- 1X 3S 25A BMS Circuit Li-ion Battery Charging Protection 3SJH25A-C In Pakistan
| Weight | 0.1 kg |
|---|
MAECENAS IACULIS
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Related products
3S 40A BMS 11.1V 12.6V 18650 Lithium Battery Protection Board with 100mA Balancing Feature in Pakistan
FDC-2S-22S 3A 7.4V 8.4V 18650 Lithium Lipo Cell Battery Charger Board Li-ion Battery Charging PCB BMS Protection Module HX-2S-01 in Pakistan
HW-370 TP5100 2A Li Ion Battery Charger Module In Pakistan
HX-4S-F100A 100A 4S BMS 18650 Battery Protection Board 4S 100A BMS Module in Pakistan
iMax B3 Compact Lipo Battery Charger 2s/3s Compatible in Pakistan
Liitokala Lii-500 Lithium battery Charger in Pakistan
- Input: DC 12V / 2A(min.)
- Charge output: Li-Ion 4.2V 300mA/500mA/700mA/1000mA * 4
- Ni-MH/Cd 1.48V 300mA/500mA/700mA/1000mA * 4
- Charging cut-off voltage: lithium-ion battery 4.2 ± 0.05V
- Discharge output: 500mA cutoff Li-Ion 2.8V/ NiMH 0.9V
- USB output: 5V 1000mA (only with Li-Ion 3.7V battery inserted)
- For battery sizes: diameter 8mm-26mm; height 34mm-71mm
- NiMH/Cd AAA/Micro, AA/Mignon, C/ Bady, Sub- C, A
- Li-Ion 26650, 22650, 18650,18490, 18500,
- 17500, 17355, 16340(RCR123), 14500, 10440
- Dimensions: L*W*H / 162*96*36mm